Ületöötamine niidab inimesi nagu loogu

Coach’ina töötades ja tööväliselt näen järjest enam inimesi, kes on ärevuses, tööst väsinud ega leia olukorrast väljapääsu. Mõistan, et puhkamiseks on keeruline aega leida, ometi on enda vajadustele tähelepanu pööramine praegu tähtsam kui kunagi varem.

Minu juurde jõudis hiljuti inimene, kes oli keset kiiret tööpäeva taksosse istunud, kui tundis äkki, et süda läheb pahaks, käed värisevad, pea käib ringi, peopesad higistavad ja õhk hakkab otsa saama. Ta ei saanud aru, milles asi. Küsisin, kui palju ta vett joob, mida ta sööb, kui palju puhkab ja on lihtsalt niisama. „Oi, mul pole selleks aega”, vastas tema. „Millal ma siis veel töötan kui mitte praegu.” Kõlab tuttavalt? Ta on 30aastane naine, kellel ei ole veel lapsi ega kedagi teist, kelle eest peaks iga päev hoolitsema. Ta töötab nii palju kui võimalik ja puhkamine tundub ajaraiskamisena. Kuid ka temal on piirid, millest keha talle tol päeval märku andis. Kui ta praegu oma heaoluga ei tegeleja ennast ei märka, siis pole ka kedagi, kes naudiks saavutatud eesmärke.

Vargamäe Andrese mõtteviis

Ettevõtjana mõistan hästi vajadust kasutada iga minutit millegi kasuliku tegemiseks ning pidevalt areneda ja kõigega kursis olla. Seda kõike soodustab uudishimulik loomus ja nutimaailm, mille kaudu on töö alati nupuvajutuse kaugusel. Levinud on mõtteviis, et ainult enda ribadeks töötamisega oled väärt edu, rikkust ja teiste tunnustust (ja need, kes on jõukad vähema töö abil, on kindlasti sulid). Aga mis oleks, kui töörügamine ei oleks enam popp, tööpäev ei kesta unetundideni ja puhkamist peetakse sama mõistlikuks kui töötamist? Leian, et vaid targalt tegutsemine aitab meil jõuda nii vaimselt kui ka füüsiliselt tervena oma eesmärkideni. 

Ületöötamise ohumärgid

Väsimuse ja ületöötamise märke ei näe sageli esimesena inimene ise, vaid sellest annavad märku kolleegid või pereliikmed, kes võivad talle ette heita näiteks tavapärasest lühemat kannatlikkust, närvilisust või tööde pidevat edasilükkamist. Mõni hakkab iga tühise asja pärast nutma ja kui küsid miks, siis ei oska ta vastata. Töö, mis talle alles mõnda aega tagasi väga meeldis, tundub mõttetu – ta on surmväsi­nud, aga puhkamiseks aega ei leia, sest nii palju on ju teha. Selle asemel, et oma heaolu eest vastutada, nõuame iseendalt aina rohkem ja pinge järjest kasvab. Kui oleme juba tulekahjude kustutamise nõiaringis, on sellest üksi väga raske välja tulla. Paljud jõuavad kasvava stressi tuimastamiseks alkoholi ja ravimite juurde, teades ise hästi, et see lahendus ei ole kestlik ja muutuseks oleks vaja toetust väljastpoolt.

Puhkamine on kõigile vajalik

Kui sa jooksed pidevalt tulekahjude vahet, ei jää sul aega, et oma mõtteid kuulataja tulevikku planeerida. Kui me ei tee pause tööst ja kõigest muust, siis meil pole aega vaadata laiemat pilti ja luua seoseid. Palju mõistlikum (või tegelikult lausa hädavajalik) on vahepeal aeg maha võtta, kaardistada hetkeolukord, analüüsida ja luua tulevikustsenaariume. Kui mõni tulekahju tekibki, suudad sa sellega kiiremini ja paremini toime tulla, hoides pea selge ja fookuse paigas. Kahjuks me ei kuula sageli iseennast ega käitu oma vajaduste järgi.

Me vajame oma ellu puhkust, rõõmu ja mängulisust, kuid peame tööd ja kasumit sageli tähtsamaks.

Mõne jaoks jaoks seostuvad iseendaga tegelemise koolitused lõkke ümber kargamise või kosmiliste ühenduste otsimisega. Teaduskirjandus aga leiab, et endast ja oma vajadustest teadlik olemine aitab inimesel enda ja teiste eest paremini hoolt kanda. Lisaks võib just korraks sammu eemale astumine olla see, mida vajad uute ideede ja lahenduste leidmiseks. Nagu on öelnud ameeriklasest psühholoog Carl Rogers: „Loovus õitseb vabaduses”.

Kuulen tihti ettevõtjaid mainimas, et nii vajalik on aeg­ajalt muust keskkonnast välja tulla ja vaadata ettevõtte tegevustele teadliku pilguga. Visiooniharjutuste käigus on inimesed mõistnud, mis on nende jaoks tõeliselt oluline. Mõnel aitab see teha korrektuure projektides, kuid põhiline avastus ja tõdemus on see, et iseendale ja perele tuleb rohkem aega võtta.

Planeeri päevi, kus sa ei tee mitte midagi

On täiesti arusaadav, et keset kõige kiiremat aega ei saa puhkusele minna. Sellepärast soovitan kõigil planeerida puhkepäevi nii enne kui ka pärast kiiret aega. Vahel piisab nädala sisse planeeritud ühest­kahest päevast, kus saad ennast kõi­gest välja lülitada. See on puhkamine kõige lihtsamas tähenduses ehk niisama olemine ja mitte millegi kasuliku tegemine ehk sõna otseses mõttes molutamine. Viimase vajalikkusest on palju rääkinud ka Tallinna ülikool teadur Grete Arro, kes on öelnud, et pidev pinge all mõtlemine ei vii lahenduseni. Mõtted on vaja vahepeal vabaks lasta näiteks jalutades, vannis vedeledes või lastega mängides.

Kõige olulisem on teha nendel päevadel midagi, mis tekitab sinus elevust ja lõõgastab nii keha kui vaimu. Paljud inimesed on abi saanud mediteerimisest või muudest vaimsetest harjutustest. Teised jälle ei mõista, kuidas selline olemine üldse võimalik on ja mingit kasu võiks tuua. Tean ettevõtjat, kes käib tööpingete maandamiseks metsas seenel. Ehk ongi meil, eestlastel, vaikselt paigal istudes keeruline mõtteid vaigistada; võib­olla on meie mediteerimine seenel käimine ja maa kaevamine.

Mäletad seda mõnusat tunnet, kui sa puhkusele jõudsid ja sealt puhanuna naasid? Just seda tunnet vajad sa enda kehale ja meelele, sa rohkem, et edukamalt tegutseda. Seda saad sa endale lubada müravaba nädalavahetusega.

Kui ületöötamine on reaalsus

Kui tunned, et oled juba ülekoormuse mustas augus, siis alusta endale aja leidmisest ja tegutse enda vajaduste põhjal. Kui vaja, räägi juhiga, et vajad väikest pausi. Ilmselt on ta juba ka märganud, et oled kokku jooksnud. Kui oled ettevõtja, siis pead pausi võtma ise. Jah, teised peavad sinu äraolekul hakkama saama ja saavadki. Ületöötanud, närvilisest ja keskendumisvõimetust juhist pole neil samuti mingit kasu, pigem kahju. Püüa pausi jooksul võimalikult palju puhata, käia looduses ja lasta oma mõtetel omasoodu joosta. Ära otsi lahendusi, lihtsalt ole. Joo palju vett, söö puu­ja juurvil­ju ning maga! Maga nii palju, kui und on. Unistaja loo! Võta vastutus oma heaolu eest. Kui tunned, et üksipäini august väljaronimine käib ülejõu, otsi professionaalset abi. Soomes on olemas tööpsühholoogid, Eestis täidavad seda rolli coach’id, nõustajad ja terapeudid.

Kuidas läbipõlemist ennetada:

  • Maga piisavalt
  • Liigu looduses
  • Võta regulaarselt aega, mil sa midagi kasulikku ei tee
  • Joo küllaldaselt vett
  • Märka enda vajadusi ja hoolitse oma heaolu eest
  • Ära jäta end üksi
  • Unista ja lase mõtetel omasoodu joosta

Vajame ellu puhkust ja rõõmu, kuid peame tööd ja kasumit tihti tähtsamaks.