20 ideed, kuidas eesmärke saavutada!

Chanet käis Õhtulehe saates “Puuduta Mind” rääkimas eesmärkidest ja sellest, kuidas nendele ning sealhulgas ka endale kindlaks jääda. Chanet räägib MIKS’i tähtsusest selleks, et püsida rajal oma eesmärkide saavutamisel. Eesmärkide poole püüeldes on vahel vaja hoopis vaadata enda sisse ja aus olla.

Kirjutasime saatest “Puuduta mind” Chaneti 20 parimat mõtet.

Võta aeg maha ja mõtle, mida sa soovid kogeda sel aastal. Miks see sulle tähtis on? Sinu MIKS on kõige tähtsam. Me kukume rajalt väga kiiresti maha oma mugavustsooni ja selleks, et aidata sind tagasi rajale, ongi sinu miks väga tähtis.

Eesmärkide seadmisel küsi, kuidas see sinu jaoks toimib? Kuula iseennast. Me võtame tihti teistelt eesmärke üle, et näe, tema tahtis ja sai, ma tahan ka. Aga mida sina päriselt praegusel hetkel soovid?

Eesmärkide poole liikudes loo endale tugev tegevusplaan. Sea igapäevaselt endale plaan, kus keskendud mingi hetke iseendale. Kui sul on 15 minutit pausi, siis võta see aeg maha ja küsi endalt, mida sina täna vajad või soovid, et liikuda enda eesmärkidele lähemale?

Läbi elu ja eesmärkide seadmisel on oluline olla iseendaga aus. Kas sa päriselt tahad seda? Kui sulle tegelikult ei sobi mingi olukord, siis mida saad sa täna teha teisiti? Mida sina täna vajad? Vahel räägitakse asju ilusamaks, kui need tegelikult on, läbi mingite lugude ja ehitatakse seeläbi õhulosse.

Elevanti süüakse tüki haaval. Tee oma eesmärk erinevateks väiksemateks osadeks. Kõigepealt loo ühendus iseendaga, näiteks läbi muusika kuulamise või tantsu, ning seejärel hakka kirjutama välja kõike seda, millest sa unistad ja mis on need reaalsed sammud, mida sa saad täna juba tegema hakata.

Inimene peab võtma vastutuse enda heaolu eest. Mõtle sellele, kuidas sa iseendaga räägid? Millegipärast kipume rääkima iseendaga just kõige negatiivsemalt. Üks viis, kuidas viia end positiivsete mõtete juurde, on afirmatsioonid ehk jaatused – mida sa tahad elus kogeda. Need laused peaks tulema sinu enda seest. Need on olevikus ja positiivsed.

Lahendused on alati olemas, kui oleme valmis neid nägema ja iseendale ausalt otsa vaatama. Kui sa ei taha siin olla, siis kuidas jõuda sinnani, kus sa päriselt tahad olla ja mis on üldse see, mida sa tahad?

Ära unusta eesmärkide poole liikumisel mängulisust ja kergust.

Meil tuleb teekonnal takistusi ja selle ületamine võtab oma aja. Kui tuleb ette takistus, siis ehk on see märk sellest, et edasi liikumiseks on vajalik isiklik areng, kus peame muutma mingeid uskumusi või harjumusi. Esimene märk ei ole sellest, et alla anda. Meie närvisüsteem, meie keha ning meie olemus ei ole harjunud veel uue olukorraga ja seepärast kipume kohe alla andma ja tagasi mugavustsooni vajuma.

Maailm on hästi suurtes muutustes hetkel. Seega plaanide asemel tee visioon. Loo endale sinu enda põhjanael –  tunne, kogemus, visioon, mida sa oled oma ellu loomas. See aitab sul igapäevaselt teha otsuseid enda jaoks. Eesmärgi asemel võid mõelda ka hoopis soovitud kogemustele. Mida sa tahad sellel aastal kogeda? Uusi inimesi, sügavaid suhteid jne.

Mida sa tahad rohkem oma ellu? Rohkem liikumist, trenni? Unistuste teekond ei ole alati lilleline. Sa pead olema valmis, et sa ei kuku ainult ühe korra kraavi, vaid ikka mitu korda.

Mina ei paneks väga palju erinevaid eesmärke. Vali pigem 1 suur ja tee see väiksemateks eesmärkideks, kuni selleni välja, et mida sa saad igapäevaselt ära teha, et seda saavutada.

Kuna hetkel on maailm pidevas muutumises, siis vahel saab vaadata korraga vaid  kolme sammu korraga. Kui need kolm on tehtud, siis mis järgmiseks. 

Sihikindel eesmärkide püüdlemine ei pruugi kõigi jaoks toimida. Vahel on sellel oma hind. Kui sa lähed liiga sihikindlalt, siis vahel sa ei märka, mis elu su teele veel toob. Sa ei märka seda teekonda, vaid ainult enda sihti.

Eesmärkide loomisel on kolm kihti. Eesmärk- tegevusplaan – usaldus.

Sul ei pea kõik olema välja mõeldud, sest mõnikord on hoopis mõni lahendus kiirem ja tõhusam, mida sa planeerimise faasis ei oska ette näha. Kui plaanis tuleb muutuseid, aitab usaldus nendega paremini toime tulla. 

Vahel on vaja eesmärgi poole püüdlemise asemel hoopis vaadata enda sisse ja teha muudatusi.

Ainult unistamisest ei piisa. Me peame tegema füüsiliselt samme, et jõuda oma unistusteni. 

Tervita teekonnal takistusi ja väljakutseid, need aitavad sul kasvada su visiooni vääriliseks. 

Aktsepteerimine ja ausus. Vahel lähebki kõik valesti ja nii ongi. Ole endaga aus ja aktsepteeri hetke olukorda. Aususest järgmiseks sammuks on tuua oma tähelepanu sellele, et mis sul tegelikult hästi on. Oma olukorra teadvustamine ning enda energia tõstmine läbi positiivse nägemise toob nähtavale uusi lahendusi.

Foto: Erki Parnaku (Õhtuleht)