Kuidas seada ja saavutada eesmärke?

Coach Chanet Siret Simonen annab nõu, kuidas seada ja saavutada eesmärke

Chanet Siret Simonen on töötanud coach’ina üle viie aasta ja seeläbi toetanud inimesi ning meeskondi nende eesmärkide püstitamisel ja täitmisel. Selle aja jooksul on ta märganud, et osatakse eesmärke seada ja näha nende olulisust, kuid takistuskiviks on sageli nende täitmine. Selleks, et eesmärgid saaks ka täidetud, on vaja näha inimest kui tervikut ja arvestada tema identiteediga, harjumustega, soovide ja uskumustega. Chanet paneb südamele, et suhtumine, et eesmärgid tuleb täita iga hinna eest süvenemata tervikusse, võib hilisemal perioodil kalliks maksma minna. Mis siis, kui oleks võimalik saavutada veelgi suuremad eesmärgid jäädes iseendaks, hoides alles kõik see, mis elus on oluline?

Kuidas on sinul lood eesmärkidega, kas püüad neid iga hinna eest saavutada või võtad vahel enda jaoks aja maha, et mõista, kus sa enda elus oled?

Chanet tõdeb, et me seame endale, organisatsioonile pidevalt uusi eesmärke ja hakkame innukalt nendega tegelema. Püüame saavutada rohkem ja enamat. Püüame püüda veel kättesaamatuid kogemusi, numbreid ja soovime tunda end võitmatuna. 

Teatavasti on igal eesmärgil oma hind (meeskonna panus, töötatud aeg, magamata ööd), kuid mõnikord lisanduvad ka varjatud “lisakulud”. Kui lõpuks tulemus käes, võime avastada, et oleme kaotanud ühenduse iseenda, pere ja sõpradega. Mõnikord saame seda veel uuesti luua. Teinekord on jälle liiga hilja. “Kas oled valmis endale ausalt otsa vaatama ja küsima, kus sina enda eesmärkide saavutamise teekonnal tegelikult oled? Oled sa südames õnnelik?” soovitab ta mõelda. 

Väljapoole suunatud eesmärkidest olulisem on vahel vaadata enda Minale otsa ja küsida, mida me tegelikult püüdleme

Chanet on märganud, et kui sa iseenda arengut ei tähtsusta, võivad olenemata pingutusest eesmärgid kättesaamatuks jääda, sest me peame ise arenema ja kasvama visioonide vääriliseks. Vahel võtab see rohkem aega, et visioon saaks settida ja muutuda must-valgest pildist värviliseks maaliks. Kuid selleks, et suuremad eesmärgid saaksid täituda, on vaja just enda piirangutega tegeleda ja astuda üle hirmudest ja lahti lasta koormatest, mida endaga kivi kottidega kaasas kanname. 

Mis on need ajendid, mis sind tegutsema panevad? Chanet selgitab, et liikudes välistest tasanditest sisemistele protsessidele hakkame nägema, et alati ei ole meie “Miks?” puhas südame tasandilt tulev soov vaid see on ego tasandil tegutsemine. Südametasandi soov on see, mis paneb sind sisemiselt helisema ja selle saavutamine tundub põnev ja kerge. Egotasand võib hiilida sisse hetkedel, kui soovid kellelegi midagi tõestada. 

“Mina usun, et ego ei ole hea ega halb, see on üks osa meie tervikust. Küll aga ego varjukülg tuleb esile, siis kui see on vaid põhjus “Miks?”, me midagi teeme. Ego võib olla vahel sütitav jõud eesmärgi täitmisel, aga kui kaua ego suudab olla motiveerivaks teguriks?” arutleb Chanet. 

Kui me ei võta fookusesse edasi poole liikumist eesmärkide suunas, vaid võtame tähelepanu alla hoopis pehmemad poole, enda väärtused iseendaga tegelemise (justkui fookus liigub laiusesse), sellel juhul võib eesmärgi redel muutuda lühemaks ja kättesaadavamaks.

Mis siis, kui uuel aastal paneks hoopis eesmärgi iseenda arengule ja veelgi teadlikumalt eesmärkide saavutamisele? Tee nii:

  1. Loo endale läbi tunde visioon, mida soovid kogeda. Kui soovid saavutada rohkemat, siis jaga enda visiooni teistega. Nii, et iga su sõna jõuaks pildi ja tundena nendeni.
  2. Selgita enda jaoks, mis on see tõeline “Miks?”, miks sa soovid seda saavutada
  3. Tee selgeks selgeks, mida on vaja teha või muuta, selleks, et seda saavutada
  4. Võta mingi aja möödudes aega, et eesmärgid üle vaadata, kas need on veel pädevad või teekonnal on olnud õppetunnid, mis lubaksid eesmärke kohendada.
  5. Ära unusta iseenda vajadusi ja olulisi väärtusi protsessi jooksul. Teadlikult tegutsemine võib tunduda aeganõudev, kuid tervikpildis on see kaugeleviivam 

“Teadlikult tegutsemine on minu jaoks see, kui inimene hakkab nägema iseend kui tervikut – arvestab enda eripäradega ja loob eesmärgid vasta. Coach’ina ei jälgi ma ainult inimeste eesmärke ja teekonda, vaid aitan näha kohti, mis aitavad tõeliselt jõuda enda soovitud visioonini. See alati ei ole vaid tegevusplaan, üsna tihti alustame iseenda teadvustamisest ja iseendale peeglina otsa vaatamisest, kus enda eest ei ole miski varjatud,” räägib Chanet. 

Ta rõhutab, et tõstes enda teadlikkust sellest, mida sa vajad enda sisemiseks arenguks ja teadvustades ka oma pimenurkasid, saad sa valida muutuse, et kogeda elu täiel rinnal. Terviklikkuses peitub saladus.

 

Olen loonud sulle toetuseks ühe online kursuse “Selgus eesmärkides!” Eluaegne ligipääas!