Teadlik tegutsemine – mis, miks ja kellele?
Mis on teadlik tegutsemine?
Kõik inimesed ju teevad koguaeg midagi. Sina teed, mina teen.
Hingamine, silmade pilgutamine, magamine, rääkimine, jooksmine, mõtlemine… Loomad on kogu aeg tegevuses nagu ka inimesed. Kõik elusolendid teevad kogu aeg midagi. Ka eluta asjad, mida mõjutab teatud energia justkui teevad midagi. Kell tiksub, vesi voolab, tuul puhub, päike tiirleb ja ilm muutub. Vahe on selles, et eluta objektid ei ole võimelised oma tegutsemist läbi mõtlema. Neil ei ole mõistust, et teadlikult tiirelda, puhuda, tiksuda. Neil on teistsugune käivitaja.
Teadlased ütlevad, et energia on skalaarne füüsikaline suurus, mis iseloomustab keha või jõu võimet teha tööd. Teha või muuta mingit suurust. Võtame näiteks soojusenergia ja sellega seoses tassikese teed. Tee on alguses kuum ja siis jahtub. Kas sa oled vahel mõelnud, kuidas või miks see jahtub? Pakun, et mitte tihti. Kõik lihtsalt toimub ja toimib, sest me oleme harjunud pideva muutusega meie ümber.
Aga kuhu see soojusenergia läheb ja millises suunas see edasi kandub?
Soojusenergia mõjul hakkab soojus tassist liikuma külma suunas, milleks on enamasti õhk teetassi ümber või inimese käsi, mis teetassi enda käes hoiab. Soe liigub alati külma suunas. Nii on füüsikaliselt seatud ja selline on energia omadus. Kuumus tee sees aga kohe kindlasti ei mõtle:” Nonii, olen teadlik tegutseja, hakkan nüüd jahtuma ja selle saavutamiseks liigun külma suunas!”
Teetassid kõrvale ja räägime sinust.
Sina oled mõtlev inimene, liigi Homo Sapiens ehk ‘tark inimene’ esindaja. Ka sina teed palju asju ilma mõtlemata. Hommikul, kui ärkad, avad silmad. Tõused voodist, pesed hambad ja näo, lähed teed endale mõnusa tassi värskendavat teed. Kui sa oled minu moodi, voolab tassi tee asemel virgutav, aromaatne kohvi. Kokkad endale hommikusöögi ja sead end päevaks valmis. Need on enamasti sisse harjunud rutiinsed, alateadlikult elujooksul sinu enda poolt sinu sisse kodeeritud tegevused, mille tarbeks ei pea liigselt ajusid ragistama – nii on iga hommik, on ka täna.
Kui sa teed midagi või tegeled millegagi, et saavutada teatud tulemus, lahendad mõnda muret või probleem tähendabki seda, et sa tegutsed. Tegutsema inglise keeles on ‘take action.’ Tegutsemist võib ka nimetada tulemuse saavutamiseks sooritatud tegu või tegusid. Kui paljud meie tavapärased teod tunduvad loogilised ega vaja liigset keskendumist, siis teod, mis täidavad suuremat eesmärgi saavutamist sinu elus, ilma eeltööta ladusalt ei kulge. Need vajavad teadlikku käivitamist – teadlik tegutsemine.
Kuidas käib teadlik tegutsemine?
Selleks, et kõik oluline selgeks saaks, lõin sulle akronüümi – T E G U T S E T E A D L I K U L T.
T ulemused toob kindel eesmärk. Vali igaks päevaks maksimaalselt 3 fookust/kõige olulisemat sammu, mis sa tahad päeva lõpuks ära teha. Võttes eesmärgiks täita iga päev kolm sammu, hoiad sa oma sihi ja fookuse õigel teel, et liikuda kindlalt ja igapäevaselt oma eesmärkidele lähemale.
E simene samm on oluline! Selle tegemiseks võta endale aega ja planeeri oma teekond efektiivselt. Ma luban, et see on ajaline investeering sinu tegevustesse, mitte kulu. Ilma esimese sammuta ei saa sinu teekond alata!
G enereeri õigeid ideid – kuula iseennast ja loo oma visioon, kuidas järjepidevalt tegutseda.
U udishimu iseenda vastu näitab sulle, mida sa tegelikult tahad. Ole iseendaga sõber ja õpi tundma, mis sind võimendab, käivitab või tagasi hoiab.
T asakaal- hoia seda oma elus. Planeeri oma aega ja ära tee midagi enda ega kellegi teise arvelt. Ainult tööle keskendudes unustad sa iseenda, targa inimese, vajadused, mis on kõige vundamendiks, mis sinu elus toimub.
S a oled see, mida sa teed. Selgus iseendas ja visioonides on need, mis aitavad sul luua tegevusplaani toetamaks sind ja sinu ainulaadsust.
E emalda segajad, et keskenduda ja suunata oma tähelepanu sellele, mis on oluline.
T egutsemise plaan. Gruusia vanasõna ütleb, et mõtle aasta otsa, tegutse minutiga. Ma olen selle ütlusega nõus. Loo konkreetne plaan, igapäevaselt kaardista väiksed sammud ja liigu sihikindlalt ja teadlikult planeeritud plaanide suunas.
E motsioonid räägivad sulle sinust endast ja palju. Pane tähele oma tundeid ja kuula oma sisemist häält. Vastu tahtmist millegagi tegelemine ei ole produktiivne ega lase sul eesmärkide täitumisel protsessist täielikku rõõmu tunda. Sedasi kaob motivatsioon, edu ja eesmärkide saavutamine on vähe tõenäoline.
A nalüüsi ennast. Ole enda vastu aus. Kui sa leiad, et sa vajad teatud etappide juures kellegi kõrvalise või spetsialisti abi, siis võta see teadmine omaks ja ära pelga vajadusel abi küsida. Iganädalane ja kuu lõpus reflekteerimine aitab sul luua teadlikkust, kuidas sina ise saad paremini toime tulla tegevustega.
D ilemmad ehk emma-kumma variandi vahel otsustamine on vahel väga raske. Pane kirja mõlema versiooni plussid ja miinused ning tee otsus. Otsustamatus on ka otsus.
L äbikukkumised on selleks, et neist õppida. Kui midagi läheb nihu, analüüsi ja leia murdepunkt, mis alt vedas, võta ennast kokku ja toimeta edasi. Järgmisel korral, teadlikult tegutsedes, oskad sa juba teha teistsuguseid valikuid.
I nspiratsioon on edasiviiv jõud, millele tuginedes teed sa seda, mis on sulle tõeliselt oluline. See, mis sind inspireerib, on see, mis paneb su tegema sulle olulisi tegusid. Sinu inspiratsioon on sinu ‘MIKS’!
K aardista oma eeldatav teekond, mis viib punktist A punkti B. Kui sa tegutsed selle akronüümi järgi, siis esimene samm on sul juba kirjas.
U su endasse. Isegi, kui keegi teine seda ei tee ja sel juhul usu endasse veel enam, sedasi annad sa teistele põhjuse samuti sinusse uskuda.
L oo enda ümber keskkond, mis on edasiviiv ja vaba. See, mis on sinu ümber, aitab sul olla loov ja keskenduda sellele, mis sulle on oluline. Harmoonia on siin võtmesõnaks!
T oida oma seesmist väge, luba endal lõõgastuda ja mängida. Mänguks vali just see, mis on sinu südamele lähedane. Ja kui sa mängida ei taha, mine kuula õues puude kohisemist, vaata lindude mänglevat lendu või ammuta inspiratsiooni sellest, mis on sinule oluline, et sa oleksid TEADLIK TEGUTSEJA!
Teadlik tegutsemine – 9 toetavat coachingu küsimust!
Coachina tean, kui oluline on küsida toetavaid küsimusi. Enamasti on iseendaga silmitsi seismine ja ausalt ebamugavatele küsimustele vastamine väga raske. Vastused võivad sind rivist välja lüüa, aga see on oluline arenemise ja eesmärkide poole püüdlemise osa. Mina tean, minu coachitavad teavad samuti, kui oluline on küsida õigeid küsimusi.
Siin on sulle 9 coachingu küsimust, toetamaks sind teadlikult tegutsemisel:
- Kuidas sa tead, mis on sinu jaoks esmatähtis?
- Mis on esimene oluline samm, mida sa oma eesmärkide saavutamiseks tegema pead?
- Mis aitab sul olla iseendast teadlikum?
- Mida sinu ‘mina’ vajab?
- Mis toetab sind selguse loomisel?
- Millal sa viimati oma tegevuskava läbi mõtlesid?
- Kuidas sina jõuad iseendas selgusele, mida sa päriselt soovid?
- Mis on sinu 3 kõige suuremat segajat?
- Mida sina vajad, et teadlikumalt tegutseda?
Kui sa tunned, et soovid teadlikult tegutseda, siis tutvu minu coachingu põhimõtetel loodud “Claarsus” tegevusmärkmikuga tutvu tootega.
Märkmikust leiad lisaks küsimustele mitmeid nippe ja trikke, mis sind eesmärkide saavutamisel toetavad. Claarsus tegevusmärkmikku luues pidasin tähtsaks, et see looks selgust sinu tegevustes, annab sulle vabadust ja palju ruumi ideede genereerimiseks, planeerimiseks ning esmatähtsate tegevuste välja toomiseks.